Witamy na stronie kampanii Pociąg-autobus-góry

Kampania Pociąg-autobus-góry” ma na celu przekonanie opinii publicznej oraz osób decyzyjnych o konieczności stworzenia szybkiego połączenia kolejowego w góry (w Tatry, Beskid Wyspowy oraz w Beskid Sądecki) oraz odtworzenia systemu transportu publicznego na Podhalu. Jedynie szybka kolej, zintegrowana z lokalnymi autobusami, będzie umożliwiać ograniczenie obecnej masy samochodów, która w sezonie turystycznym i w pogodne weekendy zalewa nasze góry.

Na stronie internetowej znajdą Państwo aktualne informacje o postępach w pracach nad budową i modernizacją linii kolejowych, o naszych działaniach, a z biegiem czasu wiele artykułów o funkcjonowaniu nowoczesnego transportu pasażerskiego. Będą wywiady z ekspertami, filmiki edukacyjne, infografiki, a nawet konkursy. Osoby chcące wesprzeć projekt, dowiedzą się, jak mogą tego dokonać.

Zaczęliśmy już zbierać podpisy pod listem do minister infrastruktury w sprawie poparcia dla budowy nowej linii kolejowej z Podłęża pod Krakowem do Mszany Dolnej/Tymbarku. Jej wybudowanie oraz modernizacja torów na odcinku Mszana Dolna – Zakopane skróci czas przejazdu pociągów Kraków-Zakopane z prawie 4 godzin do 1:30, a do Nowego Sącza z 3h do 60 minut. Zbieramy podpisy instytucji, organizacji społecznych i gospodarczych.

Pod koniec zimy zamierzamy ruszyć z bezpośrednią akcją edukacyjną, przekonującą o korzyściach z dobrze funkcjonującego transportu publicznego. Zapraszamy do polubienia naszego profilu na Facebooku, a przede wszystkim prosimy o poparcie dla naszej akcji.

Oficjalna inauguracja kampanii i publiczne przedstawienie jej założeń, odbędzie się 5 listopada. O miejscu i godzinie będziemy jeszcze informować.

Piotr Manowiecki
Koordynator kampanii Pociąg-autobus-góry