Podróż w góry w 2024 r.

Nasza wizja podróżowania za 9 lat 

Dzięki wybudowaniu nowej linii kolejowej na odcinku Podłęże – Piekiełko oraz gruntownej modernizacji istniejących obecnie linii kolejowych, czas przejazdu z Krakowa do Zakopanego skróci się z obecnych 4h do 1h30, a do Nowego Sącza z 3h do 60 minut. Linie kolejowe do Nowego Sącza i Zakopanego staną się ważnym elementem systemu kolei aglomeracyjnej. Połączą Kraków z kilkoma dużymi miejscowościami: Nowy Sącz (84 tys. mieszkańców), Nowy Targ (33 tys.), Zakopane (28 tys.), Limanowa (15 tys.), Rabka Zdrój (13 tys.), Mszana Dolna (8 tys.), Tymbark (3 tys.).  Umożliwią również szybką podróż do Krynicy (11 tys. mieszkańców) Piwnicznej Zdroju (6 tys.), a także Muszyny (5 tys.). Remont istniejących linii między Chabówką, Suchą Beskidzką i Żywcem sprawi, że również czas przejazdu ze Śląska będzie atrakcyjny.

Nowoczesne składy będą kursować w regularnych odstępach czasu, dzięki czemu rozkład jazdy będzie dogodny nie tylko dla turystów i narciarzy, ale przede wszystkim dla mieszkańców regionu, dojeżdżających codziennie do pracy lub szkoły.

Dzięki integracji kolei z innymi środkami transportu, wygodne połączenia uzyskają również te miejscowości, które nie znajdują się bezpośrednio przy linii kolejowej. Rozkłady autobusów zostaną dostosowane do przyjazdów i odjazdów pociągów. Na przykład do Kościeliska będzie można dojechać z centrum Krakowa już w 120 minut, a z centrum Warszawy w 4 godziny 15 minut.

Z myślą o zmotoryzowanych pasażerach oraz o rowerzystach zostaną utworzone parkingi przesiadkowe przy wszystkich stacjach kolejowych, które będą szczególnie istotne tam, gdzie rozproszona zabudowa nie pozwala na stworzenie efektywnych autobusowych linii dojazdowych. System zniżek sprawi, że podróż transportem publicznym będzie bardziej opłacalna niż własnym samochodem.

Chcemy by w 2024 r. do Zakopanego 40% turystów przyjeżdżało pociągiem, 15% autobusem liniowym, 10% autobusem wycieczkowym, 2% rowerem, a tylko 33% samochodem. Po osiągnięciu tego celu podróżowanie w góry będzie  szybkie, bezpieczne, wygodne i ekologiczne!

mapka_gotowa

autorka grafiki: Anna Filipczak