O kampanii

Kampania „Pociąg-autobus-góry” ma na celu przekonanie opinii publicznej oraz osób decyzyjnych (polityków i urzędników) o korzyściach ze stworzenia szybkiego połączenia kolejowego w góry (w Tatry, Beskid Wyspowy oraz w Beskid Sądecki) oraz reaktywacji systemu transportu publicznego. Jedynie szybka kolej zintegrowana z autobusami będzie umożliwiać ograniczenie wielkiej ilości samochodów, która generuje olbrzymie koszty społeczne, finansowe i ekologiczne.

Pierwszy etap kampanii polega na przekonywaniu do budowy zaprojektowanej linii kolejowej z Podłęża pod Krakowem do Mszany Dolnej i Tymbarku, będącej warunkiem koniecznym do znacznego skrócenia czasów przejazdu zarówno do Zakopanego, jak i do Nowego Sącza.

Następnie rozpoczniemy debatę publiczną na temat roli transportu publicznego na Podhalu. W tej części projektu przewidujemy organizację dyskusji, konferencji naukowej, wykładów w szkołach, a nawet wyjazdu studyjnego dla dziennikarzy, polityków, urzędników oraz lokalnych liderów do Czech i Austrii w celu poznania dobrych praktyk transportowych.

Inicjatorami akcji są podhalańscy działacze społeczni z Biegówek pod Tatrami, Tatrzańskiej Izby Gospodarczej oraz stowarzyszenia Zakopiańskie Perspektywy. Jesteśmy otwarci na wszelką współpracę. Osoby pragnące wesprzeć projekt merytorycznie, rzeczowo, finansowo lub w jakikolwiek inny sposób prosimy o kontakt pod adres mailowy biuro[małpa]pociagautobusgory.pl. Koordynatorem kampanii jest Piotr Manowiecki.